YGS 2013

Görsel

2013 Öğrenci seçme ve yerleştirme sistemine (ÖSYS)  başvuru işlemleri 02 -15 Ocak 2013 Tarihleri arasında yapılacak.

Halen son sınıfta okumakta olan  adaylar başvurularını bağlı oldukları başvuru merkezine yapacaklar. Mezun durumdaki adaylardan 2011 ÖSYS ve 2012 ÖSYS ‘ye başvurmuş olanlardan öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabilecekler. Mezun durumdaki adaylardan 2011 ve 2012 ÖSYS’den birine başvuru merkezi aracılığı ile başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayanlar başvurularını, isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak yapabilecekler.

2013 ÖSYS’ye (sınavsız geçiş dahil) ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler 2013- ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. 2013-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların bu kılavuzda dikkatle incelemeleri gerekir.
2013 YGS VE LYS’de   AOBP değişikliğinden sonra en önemli yenilik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları da sorulacak olması. ÖSYM Başkanı  LYS-4 de bu soruların yer alçağını resmen açıkladı. Peki daha önce mezun olana adaylar ne yapacak. Yeniden bu dersin müfredatı için hazırlık yapmaları gerekecek. Sınav hazırlık sürecinde olan son sınıftaki adaylar şuana kadar bu dersle ilgili herhangi bir hazırlık yapmadıklarını da düşünürsek  biraz endişelendirebilir. Ancak adaylar olumsuz yanları bir kenara bırakarak  bunu fırsata dönüştürebilirler. Kısa sürede soru sorulacak müfredat hazırlığı ile kendileri ile birlikte yarışa girecek olan eski mezunlardan öne geçebilirler. Ancak şunu da unutmamak gerekir, soru sayısı değişmediğine göre Felsefe  grubu sorularında azalma olacak.

Burada önemli bir nokta var onu da belirtmeliyiz. Sınava girecek adaylardan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden muaf olan  adaylar olabileceği göz önüne alınırsa seçmeli olarak alternatif sorular çözmeleri isteneceğini söyleyebiliriz. Hangi dersten seçmeli olarak sorulacağı da açıklanmalı.
Adayları bu yenilikle birlikte sınava  doğru azda olsa kafalar karışmış olabilir, ancak yargıdan dönmezse bu yenlik belki de bu yıl sınav girecek son sınıf düzeyindeki adaylar için  yeni bir fırsat olacaktır. 24 Mart YGS’’ye kadar başka değişiklik olmazsa en son sistem budur diyeceğiz. YGS-2013, 24 Mart 2013 Pazar yapılacak. Başvurular 2-15 Ocak 2013’te yapılacak.
LYS’ler ise;
LYS-1 Matematik / Geometri
LYS-2 Fizik / Kimya / Biyoloji
LYS-3 Edebiyat / Coğrafya-1
LYS-4 Tarih / Coğrafya-2 / Felsefe Grubu (Psikoloji-Sosyoloji-Mantık-Din K.)
LYS-5 Yabancı Dil (İngilizce, Almanca ve Fransızca)
LYS Traihleri;
LYS-1, 16 Haziran 2013 Pazar
LYS-2, 22 Haziran 2013 Cumartesi
LYS-3, 23 Haziran 2013 Pazar
LYS-4, 15 Haziran 2013 Cumartesi
LYS-5, 16 Haziran 2013 Pazar yapılacak.

2013 ÖSYS Kılavuzu yayımlandı

Üniversiteye girecek öğrenciler için hazırlanan içinde YGS ve LYS sınavları hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu yayımlandı.
2013 ÖSYS Kılavuzu’na göre üniversiteye girecek adaylar için yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı YGS başvuru tarihleri 2-15 Ocak 2013 arasında yapılacak. YGS sınav tarihi ise 24 Mart 2013 Pazar günü yapılacak sınav süresi 160 dakika olacak. Bu yıl ilk defa adaylar din dersinden de sorumlu olacak.
YGS ve LYS’de değişiklik
Üniversiteye girecek adaylar için uygulanan Lisans Yerleştirme Sınavları LYS 2013 başvuru tarihleri 22-29 Nisan 2013 tarihleri arasında yapılacak. LYS sınavları 15 Haziran 2013 tarihinde yapılacak.

2013 ÖSYS Kılavuzu için tıklayın
2013 ÖSYM sınav takvmi için tıklayın

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s