Bir Sanal Dershane Nasıl Kurulur?

Görsel

Dershanelerin şu an ki eğitim sisteminde ki konumları yadsınamaz bir gerçek. Okullardaki eğitim seviyesi veya bazı öğretmenlerin genel seviyelerinin normalin altında olması vs. sebeplerle dershanecilik yıllardır süregelen bir sistem. Şu sıralar yapılan çeşitli açıklamalarla dershanelerin kapatılacağı söylentisi dolaşmaya başladı. Ancak yaklaşık 120 bin civarında insanın işsiz kalması olasılığı da çok korkutucu.

Dershanecilik bitirildiğinde birçok kişi dolaylı yollardan dersleri vermeye devam edecektir. Özel derslerin sayısı da artacaktır. Biz de bu yazımızda dershaneciliğin yüz yüze kısmının bittiğini varsayarak bir sanal dershaneyi nasıl kurup hayata geçirebileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Böylece 5-6 arkadaş bir araya gelip kendi SANAL DERSHANENİZİ kurabilirsiniz. Buna benzer bir çok örnekte şu anda kurulmuş ve faaliyet göstermektedir. Artık dershaneciler tecrübesiz öğretmenlerle de çalışmak zorunda değiller, Meb de çalışan öğretmenle bile anlaşıp öğretmenin dersi olmadığı zamanlarda online olarak ders yapmaya hemen başlayabilirler. Gördüğünüz gibi öğretmenlerin sigortasının yatırılmak zorunda olmadığı, bina, yer ve zaman kısıtlamalarının olmadığı bir sistem hazırlayıp dershaneciliğe devam edebilirsiniz.

İşlemlere şöyle başlanabilir:

1-Bir hosting ( alan barındırma ) firmasından sınırsız alanı ve sınırsız trafiği ( bandwidth ) olan bir  yer satın almanız gerekmekte.
Not: Almadan önce ne iş yapacağınızı gerçekten trafiğin yüksek olacağını belirtin. Ayrıca alanın ücretlerinin yıllık bazda olduğunu unutmayın her yıl yenileyeceksiniz.

2- Kendinize uygun bir alan ismi alınız. http://www.kendiisminiz.com/net/org/ bu isim ücretlerinin de ücretleri yıllıktır ancak 10 yıla kadar uzatma alabilirsiniz.

3- Düşünülen ders tipine göre ( online- offline ) ya skype tarzı programları tercih edilmesi veya daha çok tavsiye edilen yöntemlerden birisi olan uzaktan eğitim yönetim sistemlerinden birisini satın alınan alana kurarak gerekli dizaynlar hazırlanarak derslere başlanabilir.

4- Ücretsiz olan platformlardan Sakai ve OpenMeetings veya ücretli olan Adobe Connect yazılımını indirip alana kurmanız gerekmekte. Ücretsiz versiyon tercih edilirse büyük bir ücretten tasarruf edilebilir ki OTDU ve Boğaziçi Üniversiteleri bile SAKAİ kullanmakta.

5- Bu işlemleri bitirdiğinizde aslında sanal ortamda çalışacak olan dershaneniz hazır demektir. Geriye yapmanız gereken bol bol reklam yapmak ve öğrenci toplamak,  bu arada sanal ortam tecrübesi olan birçok öğretmen var piyasada onlarla da anlaşmakta fayda var. Çünkü bu iş sadece ders anlatmak değil ayrıca iyi bir bilgisayar bilgisi de gerektiriyor.

Advertisements

Leave a comment

October 23, 2012 · 7:49 am

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s