Eğitim Teknolojisi ve Kullanımı

Günümüz dünyasının en temel özelliklerinden biri bilgi ve teknoloji alanındaki gelişmelerin insanlık tarihinde görülmedik bir hıza ulaşmasıdır. Bu, varolan bilginin hızla eskimesi demektir ki, bilgiyi güncelleştirmenin önemini vazgeçilmez kılar.

Bilgisayar her alanda  ve eğitimde de artan bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kaçınılmaz görünmektedir. Teknoloji, eğitim ve toplum arasında çok yakın, neredeyse olmazsa-olmaz tarzında bir ilişki vardır. Teknoloji toplumu değiştirdikçe, genel beceri düzeyleri değişir ve doğal olarak eğitimden beklentiler de bunu takip eder.

Öğrencileri toplumda üretken birer rol almaya hazırlamak için, okullar öğrencilere ihtiyaç duyacakları bilgi ve becerileri vermelidirler. Yeni “Bilgi Çağı”, kendisiyle birlikte sadece elektronik ve bilgisayar teknolojisinde değil aynı zamanda uygulama ve ürettikleri bilgiyi kullanma alanında da yetenekli bireylere olan ihtiyacı beraberinde getiriyor. Şimdi bilgiyi bulan, toplayan, sunan, eleştiren ve hatta yaratan öğrencilere (bireylere) değer veriyoruz.

Okul öncesinden itibaren, olguların ve biçimlerin ezberlenerek öğrenilmesi üzerine kurulu olan alışkanlık yerini daha özgür, daha etkileşimli bir öğrenme yöntemine bırakıyor. Amaç, çocukların doğal meraklarını kullanarak keşfetmenin, dünyayı öğrenmenin sırrını ve zevkini yavaş yavaş yaşamlarının bir parçası haline getirmelerini sağlamaktır.

* İNSAN  doğumundan itibaren bilinçli veya bilinçsiz sürekli bir şeyler öğrenir.
* HEDEF arzu edilen bilinçli ve ihtiyaca uygun bilgilerdir.
* ÖĞRETMENLER  unutmamalıdır ki mesleki bilgileri hayatları boyunca  ihtiyaca cevap vermeyecektir.
* Her geçen gün yeni bilgilere ihtiyacımız  artmaktadır
* Bu da en kolay yoldan teknoloji kullanarak elde edilebilir.

Bilgi çağının öğrencisi;
Görsel işitsel araçlarla donatılmış, eğitim ortamında yetişen, yaparak- yaşayarak eğitim-öğretimin uygulandığı, düşünen ve düşündüklerini ortaya koyan, araştıran ve sonuçlarını toplum yararına sunan öğrencidir.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s